Bilgi çağının hızlı değişimlerini yaşadığımız günümüzde, toplumlar ve insanlar arası ilişkiler her alanda artmaktadır. Bu hızlı artışın bir parçası olarak en az bir yabancı dile hakim olmak zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda Özel Güney Gelişim İlkokulu Yabancı Diller Bölümü olarak yoğun İngilizce programımızın yanı sıra ilkokul 3. Sınıf itibariyle öğrencilerimizin ders programlarına Almanca dersini de dahil ederek onları bu dille de tanıştırıp, kendilerini bu dille de ifade edebilme, okuduğunu ve dinlediğini anlama seviyesine ulaştırmak istedik.
Okulumuzun her alanında doğal ortamlar yaratıp öğrencilerimizin dinleme, okuduğunu anlama, konuşma, yazma ve eleştirel düşünme becerilerini kullanarak İngilizce dilini öğrenmelerini sağlayarak onların sadece sınıfta değil gerçek hayatta da başarılı olmaları için çabalarız. Öğrencilerimizin 4.sınıfı bitirdiklerinde İngilizce'yi yazılı ve sözlü olarak akıcı bir şekilde kullanabilmesini, yaş grubuna uygun yabancı kaynaklı metinleri okuyabilmesini, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerisi gösterebilmesini hedeflemekteyiz. Öğrencilerimizi yetiştirirken yabancı dil öğretiminde Ortak Avrupa Dil Öğretim Çerçeve Planını (Common European Framework For Language Learning) esas almakta , CLIL yöntemi ve 21. yüzyıl becerileri kullanmaktayız.
Derslerimizde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenler (ELT) ve anadili İngilizce olanlar için (Non-ELT) hazırlanmış olan çok çeşitli materyaller kullanıyoruz. Kullandığımız her materyal İngilizce eğitim programımızı farklı bir yönden desteklemektedir. Ayrıca öğrencilerimizin küçük yaşlarda dil öğrenme motivasyonunu desteklemek ve arttırmak amacıyla Spelling Bee, Quiz Show, Vocabulary Parade,  Here to Help (sosyal sorumluluk projesi) gibi  farklı yarışma ve etkinlikler düzenlemekteyiz.